Portfele internetowe – portfele elektroniczne • SureBety.pl

Portfele internetowe są lepszym rozwiązaniem dla graczy zakładów niż konta bankowe. Pozwalają szybko przelać pieniądze do/od bukmachera i wypłacić je tanio w bankomacie. Co najważniejsze, bez wyroku skazującego nie udostępniają informacji dot. klientów polskim instytucjom nadzoru.

Zbliżenie na dłonie mężczyzny w garniturze który trzyma przed sobą rozchylony portfel z którego wyfruwają dolary

Portfel elektroniczny jest alternatywą dla kont bankowych. Większość portfeli ma siedziby poza Polską, dzięki czemu jest dla graczy bezpieczniejsza niż polscy operatorzy finansowi. fot. Paymenticon.com

1. Portfel internetowy – co to jest?

200 euro wylatujące z niebieskiego monitora

Wypłacaj łatwo pieniądze z bukmacherki

Portfele internetowe to system płatności służący do elektronicznego przelewania pieniędzy. Coś jak konto bankowe za granicą, tylko z inną gwarancją środków.

Założenie konta i jego prowadzenie jest darmowe. Twoim loginem jest zwykle adres email.

Przykładami portfeli internetowych są:

1.1. Czym jest pieniądz elektroniczny?

Instytucje pieniądza elektronicznego (tzw. EMI – Electronic Money Institution) posiadają pozwolenie na prowadzenie działalności finansowej i podlegająca nadzorowi. W przypadku najpopularniejszych portfeli internetowych w Europie (z siedzibami w Wielkiej Brytanii) będzie to brytyjska komisji nadzoru finansowego (FCA, Financial Conduct Authority).

Kiedy wysyłasz pieniądze do EMI, w celu uzupełnienia salda na koncie, otrzymujesz od nas środki do wydania na Twoim koncie EMI. Pieniądze przechowywane na Twoim koncie funkcjonują pod nazwą „pieniądz elektroniczny” lub „e-pieniądze” (ang. „e-money”).

Może to przypominać tradycyjny rachunek bankowy, ale są pewne różnice:

 • EMI nie jest bankiem tylko portfelem internetowym (nie masz przypisanego rachunku bankowego IBAN, a jedynie numer klienta w EMI, który służy do identyfikacji rachunku)
 • pieniądze klientów nie służą EMI do wykorzystania na cele własne czy do udzielania pożyczek innym klientom
 • Twoje pieniądze elektroniczne nie są objęte Programem Gwarantowania Usług Finansowych (FSCS, Financial Services Compensation Scheme); kwota gwarancji jest zazwyczaj na poziomie ok. 1000£ w przypadku bankructwa EMI (bardzo mało prawdopodobne)
 • safeguarding: środki klientów są trzymane na osobnym rachunku (bankowym) niż rachunek firmowy EMI bez możliwości dostępu osób trzecich (np. pracowników firmy EMI)
Ręka biznesmana wystaje z ekranu laptopa oferując dolary

Pieniądze są w dużej części gwarantowane w przypadku bankructwa firmy.

W przypadku rachunków bankowych, gwarancje zapewnia FSCS (ang. Financial Services Compensation Scheme). Dotyczy to osób fizyczny oraz małych firm. FSCS zapewnia rekompensatę do kwoty 85.000 GBP na jedną uprawnioną osobę na bank, towarzystwo budowlane lub spółdzielczą kasę pożyczkową lub do 170 000 GBP w przypadku rachunków wspólnych. Jeśli przechowujesz pieniądze na wielu rachunkach tej samej grupy bankowej, FSCS traktuje je jako jeden bank.

W przypadku instytucji pieniądza elektronicznego ochronie podlegają wszystkie środki przechowywane na rachunku takiej instytucji, a w przypadku ogłoszenia przez nią upadłości klient otrzyma zwrot wszystkich środków (pomniejszonych o koszty administracyjne nałożone przez syndyka masy upadłościowej). Z powodu postępowania upadłościowego zwrot pieniędzy może potrwać dłużej (w porównaniu z roszczeniem FSCS).

Problem może się pojawić teoretycznie także w przypadku upadłości banku, w którym EMI trzyma pieniądze (zwykle są to duże banki brytyjskie).

Wszystkie szczegóły dla nerdów są na stronie internetowej FCA. Można także uzyskać odpowiedź od obsługi klienta konkretnego portfela internetowego.

1.2. Czym jest safeguarding?

Proces ochrony pieniędzy klientów EMI nazywa się w Wielkiej Brytanii “safeguarding” i jest obowiązkowy dla wszystkich EMI.

W ramach tego procesu Twoje pieniądze są przechowywane na oddzielnym rachunku chronionym – innym niż ten, na którym EMI trzyma środki firmowe. Ciąży na EMI obowiązek wyznaczenia niezależnego, zewnętrznego eksperta, który co roku sprawdza, czy zobowiązania w zakresie ochrony środków są wypełniane, a raport opracowany przez ww. wyznaczony podmiot zewnętrzny jest dostępny dla FCA na żądanie.

W przypadku zaprzestania prowadzenia przez działalności przez EMI, zostanie wyznaczony syndyk, który dokona zwrotu zabezpieczonych przez środków na rzecz klientów. Oznacza to, że odzyskasz większość swoich pieniędzy, z wyjątkiem kosztów dokonania zwrotu środków potrąconych przez syndyka masy upadłościowej.

1.3. Zastosowanie portfeli internetowych

Dzięki portfelowi internetowemu możesz:

 • wpłacić środki na konto bukmachera, pokerroomu czy kasyna
 • dokonać płatności kartą debetową przypisaną do konta (wszędzie gdzie akceptowane są karty VISA/Mastercard)
 • wypłacić kartą pieniądze w dowolnym bankomacie w Polsce
 • przelać pieniądze innemu użytkownikowi portfela

reklama

Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Internetowe portfele – zalety i korzyści

Do najważniejszych zalet portfeli internetowych należą:

 • w obliczu ustawy hazardowej w Polsce są alternatywą dla polskich kont bankowych, jeśli ktoś chciałby korzystać w Polsce z zagranicznych bukmacherów
 • możliwość błyskawicznego transferu środków do bukmachera (środki zwykle dostępne od razu po wykonaniu transferu)
 • niskie prowizje
 • łatwy w obsłudze
 • daje możliwość ominięcia dużych kosztów przelewów zagranicznych
 • może stanowić pewnego rodzaju “centrum zarządzania”, skąd przelewa się środki do dowolnego bukmachera/pokerroomu/kasyna
 • możliwość zapłaty kartą na aukcjach, w sklepach internetowych, w sklepach stacjonarnych
 • możliwość wypłaty środków z dowolnego bankomatu po wyrobieniu taniej karty debetowej

Do wad portfeli internetowych należą:

 • w razie bankructwa (znikoma szansa) odzyskasz najwyżej 1000€/£
 • konto jest powiązane z adresem mailowym, więc bezpieczeństwo konta zależy od tego czy ktoś ci się włamie na skrzynkę (porada: unikaj interia.pl, onet.pl, wp.pl; najlepszy jest gmail.com) i od tego czy klikasz w niebezpieczne linki (zob. phishing) – można to wyeliminować stosując podwójną weryfikację podczas logowania
 • istnieją limity kwotowe wysyłanych i otrzymywanych pieniędzy, które mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy

3. Najlepsze portfele internetowe 2021

Najlepsze portfele to portfele, które zapewniają największe bezpieczeństwo polskim graczom, czyli takie, które nie wydadzą twoich danych polskim organom (bez wyroku skazującego).

Do 2017 roku na rynku liczyły się w praktyce tylko 2 portfele: NETELLER i Skrill. Niestety po wprowadzeniu w Polsce ustawy hazardowej w 1.04.2017, portfele te zaczęły blokować płatności hazardowe Polakom i stały się prawie bezużyteczne do celów hazardowych.

Od 2017 roku zdecydowanie najlepszym portfelem internetowym dla Polaków, którzy lubią hazard jest portfel ecoPayz Polska. Alternatywą jest konto bankowe Revolut.

3.1. ecoPayz

ecoPayz to czołowy dla polskich graczy wirtualny portfel. Jest tani, ma opcję karty debetowej w PLN i obsługuje go szerokie grono bukmacherów, także tych, którzy są na blokowanej liście Ministerstwa Finansów. Niestety ecoPayz nie obsługuje wszystkich kluczowych bukmacherów, dlatego może się przydać inna forma płatności, np. bitcoiny. Spodziewam się, że ecoPayz będzie stopniowo poszerzał swoją listę współpracujących bukmacherów.

3.2. MuchBetter

Muchbetter to alternatywny, stosunkowo nowy portfel, który po fali blokad hazardu w Polsce ze strony Netellera i Skrill, zyskuje na popularności na polskim rynku.

3.3. NETELLER

NETELLER przyda się jedynie do bukmacherów, którzy nie są blokowani przez polskie Ministerstwo Finansów, a gdzie ecoPayz nie jest dostępny. Strona i support jest dostępna w języku polskim. Jakość obsługi klienta jest na wysokim poziomie, znacznie lepszym niż w Skrill. Opłaty są przyzwoite i jest możliwość wyrobienia karty debetowej do konta.

3.4. Skrill

Portfel internetowy Skrill jest alternatywą dla NETELLER. Opłaty są wysokie, ale i tak lepsze to niż korzystanie z przelewów bankowych i zostawianie śladów finansowych transakcji w polskich instytucjach bankowych. Obsługa klienta na niskim poziomie, więc polecam rejestrację tylko wtedy, gdy nie masz wyjścia.

3.5. Jeton

W przypadku, gdy powyższe portfele przestają wystarczać (np. limity wypłat są niewystarczające albo bukmacher nie obsługuje żadnego z powyższych), warto rozważyć Jeton (opis portfela jeton) jako alternatywę.

3.6. Perfect Money

Perfect Money to jeszcze jedna z liczących się alternatyw.

Jak bezpiecznie wpłacać do bukmacherów zagranicznych?

Rulon pieniędzy spięty klamrą @ na klawiaturze

ePieniądze

4. Pytania i odpowiedzi

4.1. Ile kosztuje portfel?

Założenie i posiadanie portfela internetowego jest darmowe.

Konta nieaktywne (przez ponad 12 miesięcy na przykład) mogą zostać obciążone opłatą (np. 5€/miesiąc), dlatego warto zamykać portfele, z których nie chcesz już korzystać.

4.2. Ile kosztuje wpłata portfelem do bukmachera?

Jest już prawie standardem, że wpłaty do bukmacherów są darmowe dla gracza. Bukmacherzy płacą prowizję od wpłaty, ale biorą te koszty na siebie. To zachęca do wpłat, a bukmacher liczy, że ten mały koszt mu się zwróci z nawiązką.

4.3. Ile kosztuje wypłata od bukmachera?

Koszt wypłaty środków waha się w zależności od bukmachera w granicach 0-3%. Każdy bukmacher określa warunki wypłaty w swoim regulaminie.

4.4. Czy mogę wypłacić pieniądze bez obstawiania?

Zwykle nie. Ponieważ bukmacherzy pokrywają koszty wpłat/wypłat, oczekują, że gracz zaryzykuje swoje środki przed wypłatą. W praktyce u większości bukmacherów trzeba zagrać przynajmniej za wielkość depozytu, aby te środki były możliwe do wypłaty bez prowizji (patrz regulamin konkretnego bukmachera). Bez tego ograniczenia gracze wpłacaliby i wypłacali za często (żeby uzyskać wyższy status VIP w portfelu internetowym), a bukmacher od każdej transakcji płaciłby prowizję.

4.5. Wpłaciłem jedną metodą depozytu. Czy mogę wypłacić inną?

W związku z polityką przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy, metoda którą wpłacono środki, jest używana również do wypłat. Inna metoda wypłaty może być zwykle dostępna, jeśli wypłaci się tyle ile się wpłaciło do bukmachera. Zależnie od regulaminu bukmachera, nadwyżka może być czasami wypłacona inną metodą. Ograniczenia dotyczą szczególnie pierwszej wpłaty/wypłaty.

4.6. W jakiej walucie założyć konto w portfelu, żeby nie narazić się na koszty?

Jeśli portfel internetowy jest w innej walucie niż konto bukmachera, podczas transferu środków zostanie pobrana prowizja za przewalutowanie. Zwykle wynosi ok. 2-3%. Dlatego trzeba przemyśleć w jakiej walucie założyć portfel internetowy, bo waluta PLN nie u każdego bukmachera jest dostępna i mogą się pojawić niepotrzebne straty na przewalutowaniach.

Uważam, że główny portfel elektroniczny powinien być w walucie, w której się zarabia. Pozostałe portfele można otworzyć w pozostałych walutach. W praktyce gracz zawodowy ma 2-3 różne portfele. Poza rzadkimi wyjątkami waluty portfela nie można zmienić.

Gotówka będzie krążyła głównie pomiędzy bukmacherami a portfelami internetowymi, a wypłaty wygranych z bankomatu będą stanowiły małą część wszystkich transferów. Zwłaszcza w przypadku początkujących graczy. Dobrze więc gdyby nie było różnic walutowych na linii główny bukmacher – portfel.

Przy ustalaniu waluty portfela warto zadać sobie pytania:

 1. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów mających PLN i jak duże kwoty to będą?
 2. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów w walucie EUR?
 3. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów w innej walucie niż EUR?
 4. Jak często musisz zasilać konta w EUR lub wypłacać z nich?
 5. Jakie są prowizje pobierane przy przewalutowaniach?
 6. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać pieniądze z portfela internetowego w bankomacie?

5. Portfel internetowy – podsumowanie

Do roku 2017 każdy poważny gracz zakładów bukmacherskich posiadał konto NETeller i/lub Skrill.

Od roku 2017 ecoPayz stał się najbardziej atrakcyjnym portfelem dla Polaków.

W momencie, gdy ecoPayz przestał w 2021 roku obsługiwać bukmacherów z Curacao, kolejne alternatywy zyskują na popularności:

Jak wpłacać do zagranicznych bukmacherów?

reklama

Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

Author: webmaster

Leave a Reply

Your email address will not be published.